Slonova pasta
Danas smo radili zanimljiv kemijski eksperiment i dobili takozvanu Slonovu pastu. Djeca su prvo bila iznenađena kad smo im objasnili da ćemo raditi Slonovu pastu, jer nisu bili sigurni da li slonovi doista peru zubiće, pa im je potrebna pasta.
Naravno da ne peru zube. Ovaj eksperiment kao rezultat daje pjenu koja izlazi iz bočice poput paste za zube, a može je nastati toliko puno da bi količina odgovarala jedino za pranje zuba slona.
Bili smo jako uzbuđeni prije provođenja eksperimenta. Pogledali smo eksperiment i očekivali reakciju kao na YouTube, no nažalost, naš vodikov peroksid je bio slabiji i bočica nešto veća pa je reakcija bila blaža, no svejedno nije izostala. Pomagači su sudjelovali u izvođenju i ostali oduševljeni.
Isprobajte i Vi kod kuće, kreirajte mali laboratorij, osigurajte potrebne sastojke i budite mali i veliki znanstvenici. Zapamtite, znanost ne mora biti mrzovoljan predmet u školi, samo ju začinite praksom, voljom i zabavnom prezentacijom.
Što Vam je potrebno:
- Plastična boca (mi smo koristili od 1.5 l, ali savjetujemo manju i užu bočicu)
- Hidrogen peroksid (mi smo koristili 12% hidrogen za bojenje kose, ali savjetujemo hidrogen-peroksid 6% iz ljekarne ili da je pokušate nabaviti iz frizerskog salona, jer će reakcija biti bolja)
- Pola vrećice suhog kvasca.
- 3 žlice tople vode
- Malo deterdženta za pranje suđa
- Boja za kolače
- Dublji pleh
Upute:
- Postavite u dublji pleh praznu bocu.
- U posebnu šalicu zamutite vodu i suhi kvasac (miješajte cc 30 sekundi).
- U praznu bocu prvo ulijte hidrogen, potom nekoliko kapi boje za kolače i na kraju malo deterdženta.
- Lagano ih sve pomiješajte, okrećući bocu dok se smjesa ne sjedini.
- Dodajte ranije zamiješan kvasac i vodu.
- Promatrajte reakciju
Objašnjenje:
Pjena je super stvar za djecu. Zašto je tako posebna ima puno razloga, ali jedan od razloga je i sama činjenica da je svaki maleni mjehurić u njoj ispunjen kisikom. Kvasac je djelovao kao katalizator (pomoćnik) za razgradnju vodikovog peroksida (hidrogen peroksid – H202) u kisik i vodu. Kisik je ostao zarobljen u sapunici, a rezultat je nevjerojatna pjena koja izlazi iz otvora boce. Budući da je to učinio vrlo brzo, stvorio je jako puno mjehurića. Da li ste prijetili da se i bočica malo zagrijala?
Vaš eksperiment je stvorio i reakciju zvanu Egzotermna reakcija. To znači da ne stvara samo pjenu, već i toplinu.
Pjena koja je dobivena eksperimentom je samo voda, sapunica i kisik, s toga je lagano možete ukloniti sa spužvom i isprati bocu pod mlazom vode.
Savjeti:
- Obvezno koristite manju bočicu kako bi pjena lakše izašla van i stvorili efektniji dojam.
- Pjena je sigurna za dodirivanje.
- Koristite pleh kako bi se osigurali da pjena ne završi gdje ne želite.
- Hidrogen peroksid bi trebao biti jačine veće od 6%.
Naši mali pomagači su oduševljeni kemijskom reakcijom. Kemijska reakcija se brzo odvijala i pjena je ubrzo krenula izlaziti kroz otvor na boci. Velika prednost ovog eksperimenta je što ga djeca mogu sama izvoditi, naravno uz nadzor roditelja.
Mi smo ulogu malog znanstvenika ozbiljno shvatili, te smo stvorili sigurno okruženje za naše eksperimente. Uvijek treba biti na oprezu, jer znanstveni pokusi su ozbiljna stvar, kaže naš mali pomagač. Slažemo se u potpunosti s njim.
Dodatno:
Možete odgovoriti na sljedeća pitanja kako bi potaknuli raspravu. Zadane pretpostavke dokažite eksperimentom.
- Da li veličina bočice utječe na rezultat?
- Da li bi kvasac reagirao na isti način da smo ga direktno dodali u bočice bez miješanja s vodom?
- Da li se mijenjanjem količine kvasca mijenja količina dobivene pjene?