Pluta ili tone
Mlađe dijete:
Provedite jednostavni početni eksperiment da vidite koji predmeti plutaju, a koji predmeti tone. Istraživačku aktivnost u kojoj uzmete nekoliko predmeta različite težine i posudu s vodom i testirate što će potonuti, a što će plutati.
Dopustite djeci da sami postave pretpostavku i neka obrazlože zašto misle da su u pravu. Na kraju naravno testirajte i utvrdite jeli hipoteza odgovarala krajnjem rezultatu.
Ako imate nešto starije dijete, pokušajte s nama otkriti zašto predmet iste težine nekad pluta, a nekad tone.
Što Vam je potrebno:
- Posuda s vodom
- Gruda plastelina
Upute:
- Natočite posudu s vodom i neka dijete ubaci grudu plastelina u vodu. Što se dogodilo?
- Sada neka dijete od iste te grude plastelina oblikuje čamčić. Neka dno bude široko s visokim stranama. Što se s njim dogodilo?
Objašnjenje:
U prvo slučaju gruda plastelina je potonula jer je njezina gustoća veća od gustoće same vode. Težina grude plastelina stvara silu prema dolje, koja je veća od sile uzgona istisnute vode. U drugom slučaju, plastelinu smo promijenili oblik, povećavajuću njegov volumen (oblik čamčića) i samim time smanjili njegovu gustoću. Sad je gustoća plastelina manja od gustoće vode i on pluta.
Dobro je znati:
Masa tijela: vrijednost koja se dobije vaganjem.
Težina tijela: nije isto što i masa. Ona je sila koju na predmet vrši sila teže. Npr. težina se mijenja kako se mijenja sila teže – na primjer u svemiru – ali masa uvijek ostaje ista.
Volumen: veličina prostora koju predmet zauzima. Možemo zaključiti promatranjem da je kod nas volumen grude plastelina manji, od volumena čamčića.
Gustoća: masa predmeta određenog volumena. Dobijemo je dijeljenjem ukupne mase (kg) s ukupnim volumenom tijela.
Jednostavan eksperiment, a zabavan i edukativan. Možete ga proširiti s pričom o plutanju ljudi u Mrtvom moru i kako sol utječe na gustoću vode. Potkrijepite to s još jednim eksperimentom kojeg smo ranije radili.
Napravite da jaje pluta u slanoj vodi